Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/bibliotekanova/template/sf/index_template.inc.php:108) in /home/bibliotekanova/template/sf/index_template.inc.php on line 111
Modeli vertikalne interkonekcije u mrezama buduceg Interneta : doktorska disertacija
Detalji o zapisu Back

Modeli vertikalne interkonekcije u mrezama buduceg Interneta : doktorska disertacija



Mikavica, Branka D. - Prvi autor
Kostic-Ljubisavljevic, Aleksandra M. - Mentor
Stojanovic, Mirjana D. - Thessis Adv. Member/Član komisije
Markovic, Goran Z. - Thessis Adv. Member/Član komisije
Radonjic Djogatovic, Vesna M. - Thessis Adv. Member/Član komisije
Ivanis, Predrag N. - Thessis Adv. Member/Član komisije
Monografska publ./Monography
Serbian/Srpski
[B. Mikavica]
2019
Beograd
170 listova : graf. prikazi, tabele ; 30 cm + 1 elektronski opticki disk (CD-ROM)
Na spor. nasl. str.: Models of vertical interconnection in the future internet networks : doctoral dissertation. - Biografija: list 166. - Umnozeno za odbranu. - Univerzitet u Beogradu, Saobracajni fakultet, odbranjeno 11.09.2019. - Bibliografija: listovi 151-165. - Rezime ; Abstract.
Interkonekcija, čiji primarni cilj je omogućavanje korisnicima jednog učesnika na tržištu telekomunikacija da komuniciraju sa korisnicima drugog učesnika, odnosno, obezbeđivanje pristupa servisima koje obezbeđuje drugi učesnik, javila se nakon liberalizacije tržišta telekomunikacija. Vertikalna interkonekcija predstavlja fizičko i logičko povezivanje učesnika na različitim nivoima mreže. U okruženju budućeg Interneta, sagledavanje tehničko-ekonomskih aspekata interkonekcije predstavlja pitanje od izuzetnog značaja. U opštem slučaju, učesnici u vertikalnoj interkonekciji u okruženju budućeg Interneta mogu biti provajderi sadržaja i aplikacija, provajderi Internet servisa, Content Delivery Network (CDN) provajderi i cloud provajderi. Pojava Cloud Computing-a uvela je značajne promene u Internet okruženju koje se pre svega odnose na mogućnost pristupa skalabilnim i deljivim, fizičkim ili virtuelnim resursima. Na taj način, stvara se elastična platforma koja obezbeđuje dinamičnu i jednostavnu skalabilnost, pojednostavljuje se obezbeđivanje infrastrukture i omogućava se unapređenje performansi. Razvoj servisa i aplikacija zahtevnih u pogledu propusnog opsega praćen širom implementacijom Cloud Computing-a utiče na kontinuiran rast Internet saobraćaja, što zahteva primenu tehnologija koje mogu zadovoljiti sve strože zahteve. Kao rešenje za transportni nivo mreže, razvijene su elastične optičke mreže koje mogu obezbediti dovoljne propusne opsege uz efikasno iskorišćenje spektra. Imajući u vidu promene koje prate razvoj okruženja budućeg Interneta, kao i značaj vertikalne interkonekcije, neophodno je razmotriti i jasno definisati tehničkoekonomske relacije između učesnika u budućem Internetu, što je predmet istraživanja ove doktorske disertacije.

U okviru disertacije predložen je model koji ima za cilj određivanje adekvatnog ugovora o interkonekciji između učesnika u vertikalnoj interkonekciji, i to provajdera sadržaja i aplikacija i provajdera Internet servisa u procesu obezbeđivanja sadržaja krajnjim korisnicima, uz mogućnost parcijalne migracije sadržaja na resurse cloud provajdera. Analiza obuhvata različite ugovore o interkonekciji i određuje adekvatan ugovor, u zavisnosti od ciljnih profita provajdera koji učestvuju u vertikalnoj interkonekciji i prihvatljive stope odbijenih zahteva za obezbeđivanje sadržaja krajnjim korisnicima. Data analiza je proširena istraživanjem adekvatnog mehanizma tarifiranja i alokacije resursa cloud provajdera. Predložen je nov, hibridni model pristupa resursima cloud provajdera koji obezbeđuje zadovoljavajuće rezultate u kontekstu minimizacije troškova i minimizacije stope odbijenih zahteva za pristup sadržajima.

Kako bi se unapredilo iskorišćenje resursa cloud provajdera, analizirane su aukcije kao dinamički mehanizmi tarifiranja i alokacije resursa u obliku aukcija. U okviru disertacije, predloženi su modeli za izbor odgovarajuće strategije pri kreiranju ponuda u okviru aukcija, kao i novi model za određivanje cena neiskorišćenih resursa cloud provajdera. Rezultati su potvrdili pretpostavku da mehanizmi aukcija, uz izbor adekvatne strategije pri kreiranju ponuda, mogu biti efikasno rešenje za povećanje iskorišćenosti resursa cloud provajdera i minimizaciju troškova korisnika cloud servisa.

Konačno, u ovoj doktorskoj disertaciji predložen je model koji ima za cilj optimizaciju alokacije sadržaja na data centre provajdera sadržaja i aplikacija i cloud provajdera uz istovremenu optimizaciju problema rutiranja i alokacije spektra u elastičnim optičkim mrežama u okviru analize procesa obezbeđivanja sadržaja uz mogućnost parcijalne migracije sadržaja na cloud. Predloženi model može se primeniti u različitim scenarijima mreža nezavisno od tražnje za obezbeđivanjem sadržaja i nezavisno od lokacije data centara cloud provajdera.
LOADING LIST...
LOADING LIST...