Detalji o zapisu Back
Prilog odredjivanju transportnih linija plovidbi kontejnerskih brodova na unutrasnjim plovnih putevima : doktorska disertacija
Maras, Vladislav S. - Prvi autor
COLIC, Vladeta S. - Drugi autori
Vukadinovic, Katarina S. - Drugi autori
Davidovic, Tatjana - Drugi autori
Zrnic, Nenad Dj. - Drugi autori
Radmilovic, Zoran R. - Mentor
COLIC, Vladeta S. - Drugi autori
Vukadinovic, Katarina S. - Drugi autori
Davidovic, Tatjana - Drugi autori
Zrnic, Nenad Dj. - Drugi autori
Radmilovic, Zoran R. - Mentor
656.6
Monografska publ./Monography
Serbian/Srpski
[V. Maras]
2012
Beograd
XIV, 272 str. : ilustr. ; 30 cm
Umnozeno za odbranu. - Univerzitet u Beogradu, Saobracajni fakultet, odbranjeno 07.02.2012. - Bibliografija: str. 239-250. - Rezime ; Abstract.
- - Prilog odredjivanju transportnih linija plovidbi kontejnerskih brodova na unutrasnjim plovnih putevima [Elektronski izvor] : doktorska disertacija. - 1 elektronski opticki disk (CD-ROM) ; 12 cm
- - Prilog odredjivanju transportnih linija plovidbi kontejnerskih brodova na unutrasnjim plovnih putevima [Elektronski izvor] : doktorska disertacija. - 1 elektronski opticki disk (CD-ROM) ; 12 cm
U vremenskom periodu od samo 30 godina, prevoz kontejnera unutrasnjim plovnim putevima postao je veoma razvijeni oblik transportnog poslovanja, narocito u zemljama Severozapadne Evrope. Od samog pocetka, novi koncepti, kao i sve savremeniji i opremljeniji brodovi, neprestano se uvode u realizaciju procesa prevoza kontejnera na unutrasnjim plovnim putevima. Relativno mali troskovi prevoza, koji se tradicionalno vezuju za unutrasnji vodni transport, kao i znacajno manji troskovi zagusenja i infrastrukture u poredjenju sa drumskim transportom, predstavljaju osnovne razloge uvodjenja kontejnerizacije i u ovaj vid prevoza tereta. Ukljucivanje unutrasnjeg vodnog transporta u procese otpreme kontejnera do krajnjih korisnika, predstavlja resenje koje je, prema mnogim pokazateljima, znatno povoljnije u odnosu na sve druge varijante intermodalnog transporta.
Ova doktorska disertacija organizovana je u dve medjusobno povezane celine koje se bave organizacijom i problemima koji se javljaju kod uspostavljanja kontejnerskih servisa u unutrasnjem vodnom transportu. U prvom delu analizira se razvoj kontejnerske flote na unutrasnjim plovnim putevima, sagledava mogucnost razvoja ovog vida transporta na unutrasnjim plovnim putevima malih dimenzija, daju preporuke za njegovo ukljucivanje u intermodalne transportne lance i postavlja okvir za izgradnju mreze linija prevoza kontejnerskih brodova unutrasnje plovidbe. Projektovanje transportnih linija plovidbe brodova u kontejnerskom unutrasnjem vodnom transportu istrazuju se u drugom delu.
Problemi odredjivanja linija plovidbi kontejnerskih brodova u unutrasnjem vodnom transportu, mogu se u najkracem opisati kao problemi maksimizacije profita sa utovarom i istovarom kontejnerskih tereta. U ovom delu doktorske disertacije istrazuje se prvo problem odredjivanja optimalnih linija plovidbi brodova ili sastava za prevoz kontejnera na unutrasnjim plovnim putevima, organizovan u obliku kontejnerskog transporta u zaledju recno-morske luke na uscu. Razmatraju se one linije plovidbi koje povezuju luke na unutrasnjim plovnim putevima sa nekom morskom lukom, koja se nalazi na uscu odredjene reke. Dakle, ovaj vid prevoza obradjuje se kao sistem prevoza kontejnera do potencijalnih lokacija ili luka u zaledju ovakvih luka. Kontejnerska linija u unutrasnjem vodnom transportu se karakterise time da odgovarajuci kontejnerski brod zapocinje svoju plovidbu na ovoj liniji iz "transshipment" luke, obilazi odredjeni broj kontejnerskih luka na unutrasnjem plovnom putu i nakon predvidjenog vremenskog perioda, na kraju linije, ponovno uplovljava u pocetnu "transshipment" luku. Upravo ovaj slucaj predstavlja i sustinu prvog modela matematickog programiranja koji se razmatra u ovoj doktorskoj disertaciji.
eca mogucnost u sagledavanju potencijala za uspostavljanje kontejnerskog transporta na nekom unutrasnjem plovnom putu i organizovanje redovne kontejnerske linije dobija se sa razvojem modela kod koga bi se ukinula obaveza prethodnog odredjivanja pocetne i krajnje luke uplovljenja kontejnerskog broda na liniji plovidbe. Na taj nacin bi se, pomocu modela, u potpunosti, odredjivala najpovoljnija linija plovidbe, bez ikakvog vezivanja za bilo koje dve luke na razmatranom unutrasnjem plovnom putu. Po potrebi, dobila bi se mogucnost odredjivanja linija plovidbi samo u odredjenom regionu ili sektoru plovnog puta, sto bi znacajno doprinelo primenjivosti samog modela. Sve ovo jasno ukazuje na neophodnost razvoja modela koji se moze, koristiti za odredjivanje optimalnih linija plovidbi kontejnerskih brodova ili sastava u kontinentalnom kontejnerskom unutrasnjem vodnom transportu. U skladu sa tim, problem II, koji je prikazan u ovoj disertaciji, se i odnosi na pomenuti slucaj organizacije kontejnerskog unutrasnjeg vodnog transporta. Ovaj model po prvi put je prikazan u ovoj disertaciji i predstavlja jedan od najznacajnijih doprinosa.
U skladu sa matematickim formulacijama, ovi modeli su resavani primenom metoda koje rade nad 0-1 MIP formulacijama. Sledece najpoznatije heuristike za O-1 MIP probleme su primenjene u ovoj disertaciji: Lokalno granjanje, Metoda promenjivih okolina sa grananjem i Metoda promenljivih okolina sa dekompozicijom za 0-1 MIP probleme.
LOADING LIST...
LOADING LIST...