Detalji o zapisu Back
Izbor mreze u heterogenom bezicnom okruzenju : doktorska disertacija
Bakmaz, Bojan M. - Prvi autor
Vukadinovic, Katarina S. - Drugi autori
Dukic, Miroslav L. - Drugi autori
Acimovic-Raspopovic, Vladanka S. - Mentor
Vukadinovic, Katarina S. - Drugi autori
Dukic, Miroslav L. - Drugi autori
Acimovic-Raspopovic, Vladanka S. - Mentor
654
Monografska publ./Monography
Serbian/Srpski
B.Bakmaz
2011
Beograd
II, 113 listova : graf. prikazi ; 30 cm
Umnozeno za odbranu. - Univerzitet u Beogradu, Saobracajni fakultet, odbranjeno 03.10.2011. - Bibliografija: listovi 86-93. - Rezime ; Abstract.
- - Izbor mreze u heterogenom bezicnom okruzenju [Elektronski izvor]. - 1 elektronski opticki disk (CD-ROM) ; 12 cm
- - Izbor mreze u heterogenom bezicnom okruzenju [Elektronski izvor]. - 1 elektronski opticki disk (CD-ROM) ; 12 cm
Bezicni sistemi naredne generacije predstavljace heterogeno okruzenje koga karakterisu multimrezna topologija sa vise administrativnih domena, multiservisna komunikacija i multimodni terminali, sto aktualizuje niz istrazivackih problema. Ova disertacija tretira slozenu problematiku izbora optimalne pristupne mreze u heterogenom bezicnom okruzenju, uz uslov obezbedjenja besprekidne mobilnosti.
Predstavljeni su rezultati visegodisnjeg izucavanja i istrazivanja problema vezanih za fenomen heterogenih bezicnih mreza i komunikacionog saobracaja. Funkcionalna arhitektura heterogenog bezicnog okruzenja zadrzava sve afirmativne karakteristike postojecih i mreza u razvoju, uz dalje unapredjenje performansi. Dizajniranje efikasnih tehnika hendovera predstavlja osnovni pravac istrazivanja u oblasti heterogenih bezicnih mreza. Aktuelne tehnike ne ispunjavaju u potpunosti zahteve u pogledu pokrivenosti tehnologija, adekvatnosti analiziranih parametara, kompleksnosti implementacije i ukljucivanja svih entiteta u izbor adekvatne pristupne mreze. Ovde izlozen algoritam predstavlja resenje od interesa za implementaciju, ali i osnov za dalja istrazivanja.
Fenomen komunikacionog saobracaja sagledan je sa vise aspekata. Analizirane su specificnosti paketskog saobracaja, saobracaja tokova, kao i saobracaja sesija, odnosno na nivou zahteva. U nameri da se teorijski razresi neki saobracajni problem od interesa za heterogene bezicne mreze, izbor je pao na modele koji saobracaj tretiraju na nivou zahteva. Modeli multimedijalnog saobracaja su kompleksni cak i pri koriscenju jedinstvenog kapaciteta, odnosno jedne grupe, a ovde je namera bila da se sagledaju modeli sa vise grupa, bitni za hendover, kao i za prelivni saobracaj, za koji postoji izuzetan interes pri objedinjenju heterogenih mreza. U literaturi postoje razni metodi kojima se multiprotocni model svodi na prostiji, a ovde se predlaze postupak kod koga saobracaj posmatranog toka definise osnovnu brzinu, odnosno broj kanala u nekom opsegu, dok se svi ostali tokovi posmatraju kao drugi saobracaj. Odbaceni zahtevi posmatranog saobracaja upucuju se na alternativne grupe, gde se predvidja menjanje osnovne brzine, odnosno intenziteta opsluge. Pojam opseg na nivou zahteva, za modele sa gubicima, poistovecuje se sa kapacitetom, a preko osnovne brzine sa kapacitetom grupe, odnosno brojem kanala u grupi.
Polazna namera uspesno je okoncana analitickim resavanjem opsteg modela sa vise alternativnih grupa, a dobijeno je i eksplicitno resenje za model sa dve alternativne grupe. Numericka i graficka analiza pokazuju svrsishodnost koriscenja ovakvih modela. Namera je da se ovi modeli iskoriste kao polazni u resavanju slozenijih saobracajnih problema bezicnih mreza, kada su u pitanju postupci hendovera i alternativnog rutiranja zahteva, uzimajuci u obzir multiprotocnost, odnosno multimedijalnost saobracaja.
LOADING LIST...
LOADING LIST...