Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/bibliotekanova/template/sf/index_template.inc.php:108) in /home/bibliotekanova/template/sf/index_template.inc.php on line 111
Prilog analizi kriterijuma kvaliteta pri transformacionom kodovanju mirnih slika : doktorska disertacija
Detalji o zapisu Back

Prilog analizi kriterijuma kvaliteta pri transformacionom kodovanju mirnih slika : doktorska disertacija



Samcovic, Andreja B. - Prvi autor
Lazovic, Slobodan M. - Drugi autori
Reljin, Branimir - Drugi autori
Reljin, Irini - Drugi autori
Bojkovic, Zoran S. - Mentor
Monografska publ./Monography
Serbian/Srpski
[A. Samcovic]
2005
Beograd
125 listova : ilustr. ; 30 cm
Umnozeno za odbranu. - Univerzitet u Beogradu, Saobracajni fakultet, odbranjeno 30.12.2005. - Bibliografija: listovi 117-125. - Abstract.
Ova disertacija bavi se aktuelnim problemom podopseznog kodovanja mirne monohromatske slike. Dobijeni rezultati se baziraju na cinjenici da je raspodela energije signala slike neuniformna u frekvencijskom opsegu, tako da se razliciti delovi spektra mogu kodovati razlicitim brojem bita i razlicitim tehnikama. Nadeno je da je ostecenje znatnije u najnizem podopsegu kod prediktivnog podopseznog kodovanja, kao i da je sum kvantovanja kod tog postupka skoro nekorelisan. Analiticki je resen problem optimalne alokacije bita podopseznih kodera u otvorenoj i zatvorenoj petlji, koriscenjem Gausovih modela funkcije ostecenja informacija R(D). Predlozen je analiticki model koji kao kriterijum vernosti uzima u obzir funkciju ostecenja informacije, pa je na osnovu ovog modela odredena gornja granica odnosa signal/sum od oko 52 dB, za spektralnu gustinu snage slike Gausovog tipa. Izvrseno je poredenje nekih realnih entropijskih kodera u pogledu ostvarenog stepena kompresije, pa je predlozeno da se aritmeticki i LZW (Lempel Ziv Welch) entropijski koder koriste kod SBC kodovanja, zavisno od broja podopsega realne SBC slike. Ustanovljeno je da postupak podopseznog kodovanja i diskretne kosinusne transformacije (SBC-DCT) eliminise blok-efekat, i daje najveci stepen kompresije medu razmatranim metodama, uz prihvatljiv kvalitet slike. Utvrdeno je da u subjektivnom pogledu najbolji kvalitet daje postupak podopseznog kodovanja i diferencijalne impulsne kodne modulacije (SBC-DPCM), kada se primeni skala ITU-R BT.500 preporuke za 20 dobrovidecih, obrazovanih ispitanika. Ocena je vrsena u opsegu od 1 do 5, a dobijeni rezultat je 3,78. Uz to, pokazano je da kombinacija entropijskog kodovanja i DPCM tehnike sugerise koriscenje DPCM postupka za kodovanje najnizeg podopsega. Osim toga, u ovoj disertaciji predlozen je analiticki model za odredivanje dobitka odnosa signal/sum kvantovanja SQNR kod vejvlet prediktivnog entropijskog kodovanja slike. Na kraju je utvrdeno da, izmedu ostalih metoda, vejvlet tehnika ostvaruje najveci dobitak kodovanja od 16,38 dB, u poredenju sa impulsnom kodnom modulacijom (PCM) slike u punom opsegu.
LOADING LIST...
LOADING LIST...