Detalji o zapisu Back
Novi pristup prognoziranju relevantnih pokazatelja u telekomunikacionom saobracaju : doktorska disertacija
Radojicic, Valentina Dz. - Prvi autor
Lazovic, Slobodan M. - Drugi autori
Bakmaz, Miodrag R. - Drugi autori
Petrovic, Zoran R. - Drugi autori
Nedeljkovic, Ranko R. - Drugi autori
Bojkovic, Zoran S. - Mentor
Lazovic, Slobodan M. - Drugi autori
Bakmaz, Miodrag R. - Drugi autori
Petrovic, Zoran R. - Drugi autori
Nedeljkovic, Ranko R. - Drugi autori
Bojkovic, Zoran S. - Mentor
Monografska publ./Monography
Serbian/Srpski
[V. Radojicic]
2002
Beograd
188 listova : graf. prikazi ; 30 cm
Umnozeno za odbranu. - Univerzitet u Beogradu, Saobracajni fakultet, odbranjeno 21.06.2002. - Bibliografija: listovi 185-188. - Summary: A New Estimation Approach to Telecommunications Traffic Forecast Parameters.
Prognoziranje je neophodan preduslov uspesnog planiranja telekomunikacionih mreza. Takodje, prognoziranje predstavlja veoma slozenu
aktivnost koja zahteva veliku vestinu i iskustvo samog prognozera kao i znacajno vreme realizacije. Da bi predvideli buduci rast mreze neophodno je, pre svega, prognozirati broj pretplatnika razlicitih kategorija, za razmatrani vremenski period. Cilj prognoziranja broja pretplatnika je dvostruk. S jedne strane, znacajni deo planiranja telekomunikacione mreze direktno se bazira na prognoziranoj raspodeli broja pretplatnika u blizoj ili daljoj buducnosti. S druge strane, prognoza broja pretplatnika je neophodan ulazni parametar za pouzdanu prognozu saobracaja. U opstem slucaju, broj pretplatnika i saobracaj se mogu odrediti na dva nacina: registrovanjem broja poziva u samom komutacionom centru ili socio-ekonomskom analizom stanovnistva. Medjutim, u periodima povecanog saobracajnog opterecenja dogadja se veliki broj ponovljenih poziva. Ovo je razlog, zasto ukupan broj dolaznih poziva koji se registruje u centrali daje nekorektnu sliku stvarnog broja pozivalaca. U ovoj tezi se predlaze novi metod zasnovan na statistickom odnosu izmedju broja poziva i stvarnog broja pozivalaca. Predlozeni metod je pogodan nacin za brzo i precizno prikupljanje neophodnih podataka za potrebe prognoziranja.
Traznja za buducim servisima je pod veoma jakim uticajem socijalnih i ekonomskih kretanja u drustvu. Stoga se izucavanju ovih faktora u tezi, poklanja posebna paznja. Na trzistu telekomunikacionih usluga koje se rapidno menja, neophodno je tradicionalne modele prognoziranja dopuniti dinamickim modelima koji eksplicitno ukljucuju ove uticajne faktore traznje. Takodje, u tezi je detaljno obradjena problematika prognoziranja zahteva trzista za novim telekomunikacionim servisima. Da bi se realno sagledala buducnost, kada je rec o prihvatanju novih servisa, u tezi je prikazana metoda istrazivanja trzista u cilju pronalazenja odgovora na pitanje koje su to stvarne zelje i potrebe potencijalnih korisnika.
U tezi su definisani osnovni principi prognoziranja, izvrsena je selekcija metoda i modela u cilju projektovanja odgovarajucih sema za prognoziranje. Rezultati ovog istrazivanja su predlozene procedure prognoziranja u mesnim, ruralnim i nacionalnim mrezama. Rezultati prognoziranja se daju u formi buduceg broja korisnika svake kategorije za svako saobracajno podrucje, kao i prognozirane vrednosti saobracaja koje se zasnivaju na detaljnoj prognozi pretplatnika.
LOADING LIST...
LOADING LIST...