Detalji o zapisu Back
Prilog izucavanju uticaja neravnomernosti vrsnih saobracajnih tokova po smerovima na prakticni kapacitet deonica puteva : doktorska disertacija
MALENKOVSKA Todorova, Marija K. - Prvi autor
Vukanovic, Smiljan M. - Drugi autori
Radojkovic, Zoran G. - Drugi autori
KUZOVIC, Ljubisa T. - Mentor
Vukanovic, Smiljan M. - Drugi autori
Radojkovic, Zoran G. - Drugi autori
KUZOVIC, Ljubisa T. - Mentor
Monografska publ./Monography
Serbian/Srpski
[M. Malenkovska Todorova]
2000
Beograd
XIX, 116 listova : graf. prikazi ; 30 cm
Umnozeno za odbranu. - Univerzitet u Beogradu, Saobracajni fakultet, odbranjeno 11.07.2000. - Bibliografija: listovi 110-116. - Summary.
Optimalni razvoj putne mreze u jednoj zemlji, podrazumeva, pored ostalog, projektovanje, gradjenje, odrzavanje i eksploataciju puteva po meri zahteva saobracaja.
U mnostvu nacina za postizanje pomenutog su i: sto je moguce tacnije opisivanje zakonitosti kretanja vozila poznavanjem medjuzavisnosti i brojcanih vrednosti osnovnih parametara saobracajnog toka u realnim, ali priblizno idealnim putnim i saobracajnim uslovima, te analize kapaciteta (propusne moci) deonica svih vrsta puteva, uvazavajuci zajednicki uticaj variranja saobracajnih tokova u vremenu i prostoru, tzv. vremensku neravnomernost po smerovima kretanja i saobracajnim trakama.
Osnova za takvu analizu predstavljaju razliciti modeli i rezimi medjuzavisnosti, kao i metodologije proracuna prakticnog kapaciteta u
referentnoj literaturi razlicitog porekla: izdanja svetske publikacije za proracunavanje kapaciteta puteva, HCM, kao i istrazivanja vrsena na Saobracajnom fakultetu u Beogradu.
Rezultati merenja maksimalnih protoka i brzina pri maksimalnim protocima na putevima u Jugoslaviji, su pokazali da je medjuzavisnost baznih parametara takva, da se jedna ista vrednost osnovnog kapaciteta saobracajne trake od 2200PA/h javlja se pri rasponu vrednosti brzine i gustine pri kapacitetu. Dvadeset godina kasnije ovaj stav je prihvacen i od vodece svetske publikacije za problematiku kapaciteta puteva.
Analizom uticaja vremenske neravnomernosti po smerovima na dimenzionisanje poprecnih profila razlicitih vrsta saobracajnica, utvrdjeno je: pomenuta neravnomernost utice i na prakticni kapacitet deonica autoputeva, posebno ukoliko se isti posmatra za oba smera ukupno.
Proverom vrednosti na deterministickom simulacionom modelu, u stvari je vrsena analiza zakonomernosti kretanja toka putnickih automobila na osnovnom odseku dvotracnog puta idealne geometrije pri prakticnom kapacitetu, za razlicite odnose tokova, pocev od ravnomerne, 50:50, pa sve do ekstremne raspodele od 100:0.
Konacne vrednosti dobijene modelskim ispitivanjem predstavljaju potvrdu nacinu testiranja ovog pitanja u jugoslovenskoj strucnoj literaturi, kao i rezultata brojanja i istrazivanja od pre 20 godina na putevima u Jugoslaviji. Naime, kriticki psvrt na uticaj ove vrste neravnomernosti na kapacitet dvotracnih puteva za dvosmerni saobracaj, pokazao je da je isti priznat tek 1985. godine u drugom izdanju HCM-a. Suprotno tome, postojanje ove zavisnosti je zabelezeno kroz rezultate izvrsenih brojanja, i verifikovano kroz razlicite radove objavljene u Jugoslaviji jos krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih godina.
LOADING LIST...
LOADING LIST...